

| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 40 V |
| Length | 5.2 mm |
| Width | 4.19 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 5.33 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| Manufacturer Package Identifier | MKT-ZA03DREV3 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.179 g |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 300 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 500 mA |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 625 mW |
| Power Dissipation | 625 mW |
| Max Collector Current | 600 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 40 V |
| Transition Frequency | 300 MHz |
| Turn-On Delay Time | 35 ns |
| Turn-Off Delay Time | 250 ns |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 300 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Gain Bandwidth Product | 300 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 75 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 6 V |
| hFE Min | 40 |
| Schedule B | 8541210080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 10 nA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 4073
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10397
Ext.Price$0.10397
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10397 | $0.10397 |
| 10 | $0.09302 | $0.93020 |
| 50 | $0.08323 | $4.16150 |
| 100 | $0.07399 | $7.39900 |
| 500 | $0.06577 | $32.88500 |
| 1000 | $0.06136 | $61.36000 |
| 3000 | $0.05725 | $171.75000 |
| 5000 | $0.05341 | $267.05000 |
